Kup webinar-cegiełkę, wesprzyj fundację Ocalenie

Polska grodzi się drutem kolczastym od ludzkich odruchów, patrzy z satysfakcją na umierających ludzi, stać ją jedynie na szlachetność w postaci zgody na picie z kałuży przez ludzi, którzy już nie mają własnego kraju i nie mają dokąd uciec przed polskim miłosierdziem. Nie zgadzam się na to, ale ogromną mam w sobie bezradność, poczuje że niemal nic nie mogę zrobić – oprócz wsparcia tych, którzy aktywnie, brawurowo działają na miejscu; fundacji Ocalenie.

Zastanawiałam się ostatnio, w jaki sposób mogę im pomóc. I wiem, że Wy nigdy nie potrzebujecie zachęt do tego, by zmienić choć kawałka świata, niemniej tym razem w podziękowaniu za Wasze wpłaty chciałam dać Wam coś w zamian;

W zeszłym roku przeprowadziłam trzy webinary popularnonaukowe, podczas których zastanawialiśmy się, czy nauka posiada instrukcję obsługi, czyli skąd wiemy, że możemy jej ufać? Jak odróżnić naukowy fakt od pseudonaukowego mitu? Jak również: dlaczego właściwie ufamy szarlatanom? Oprócz tego docenialiśmy koty na szklanych stolikach i berety, no bo wiadomo.

Od roku te webinary nie są już dostępne, choć często o nie pytaliście – i dlatego wpadłam na pomysł, by w zamian za wsparcie fundacji Ocalenie na powrót dać Wam do nich dostęp. 


To znaczy, że kupując jedną z cegiełek na rzecz Fundacji możecie uzyskać dostęp do jednego, dwóch lub wszystkich trzech nagrań (ich szczegółowe opisy znajdziecie na końcu tego posta).
Ustaliłam następujące cegiełki: 

Dostęp do jednego, wybranego webinaru – 35zł

Dostęp do dwóch, wybranych webinarów – 65zł

Dostęp do trzech webinarów – 90zł

Organizacyjnie wygląda do tak, że wpłaty dokonujecie bezpośrednio na stronie fundacji: http://tinyurl.com/fundacja-ocalenie (płatności możecie dokonać kartą, przelewem lub BLIKiem)

Następnie wysyłacie potwierdzenie wpłaty na adres ocalenie@janinadaily.com wraz z informacją, do których webinarów chcielibyście uzyskać dostęp. W odpowiedzi i podziękowaniu otrzymujecie zaś ode mnie linka do nagrania (lub nagrań). Z przyczyn logistycznych akcja trwa do 18.09.

Do wyboru macie następujące webinary:

  1. Czy nauka posiada instrukcję obsługi? [czas trwania: 1 godz. 50 minut]

Podczas tego webinaru sprawdziliśmy, czy każdy z nas posiada zmysł matematyczny i czy na pewno jesteśmy jedynymi stworzeniami na ziemi, które potrafią liczyć. Przy okazji dowiedzieliśmy się: Co to jest dowód anegdotyczny? Jakie są etapy badania naukowego? Na jakie pytania nauka może pomóc nam odpowiedzieć? Jak również – wiem, że wszyscy chcecie to wiedzieć – kto byłby lepszym księgowym – ryba czy niemowlak? 

  • Jak odróżnić naukowy fakt od pseudonaukowego mitu? [czas trwania: 2 godz.]

Podczas tego spotkania rozmawialiśmy o tym, jak dbamy o jakość badań naukowych, czyli skąd wiemy, że naukowcy mają rację? Przyjrzeliśmy się również najczęstszym medycznym mitom, między innymi: czy panierowanie się śniegiem to sposób na odporność? Czy nasz Mruczek może zachorować na koronawirusa? A w końcu: czy kobiety w ciąży powinny skakać przez kałuże? 

  • Dlaczego ufamy szarlatanom? [czas trwania: 1 godz. 50 minut]

W tym webinarze przyjrzeliśmy się najczęstszym błędom wnioskowania i mechanizmom psychologicznym, które sprawiają, że czasem dajemy się oszukać pseudonaukowcom i teoriom spiskowym. Zastanawialiśmy się między innymi: czym jest efekt placebo? Co może oznaczać korelacja? A także o co chodzi z tym całym prawdopodobieństwem? To wcale nie są nudne zagadnienia! Ich zrozumienie pozwoli Wam się dowiedzieć, czy gołębie ograłyby nas w ruletkę? Czy masło zapewni nam długowieczność? I czy przeklinanie łagodzi ból? 

To moja propozycja, mam nadzieję, że wyda Wam się warta uwagi. A jeśli znacie kogoś, kto mógłby być zainteresowany tymi treściami – podsuńcie mu proszę informację o tej akcji. Przynajmniej przez zakup cegiełek możemy pokazać, że nie zgadzamy się na taką Polskę, która twierdzi, że jakikolwiek człowiek może być nielegalny.

***

(Webinary były częścią akcji edukacyjnej Mitologia Stosowana, bardzo dziękuję jej sponsorowi, marce NutroPharma za to, że zgodziła się na wykorzystanie tych nagrań jako cegiełek).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *