Tymczasem w poniedziałek…

W Irlandii zasada jest taka, i bardzo ją uważam za mądrą, że każdemu przysługują jedne darmowe studia w życiu, kiedykolwiek zdecyduje się je zrobić. To oznacza, że mam na zajęciach zarówno ścielące mi trumnę roczniki 2000, jak i ludzi, którzy zdecydowali się na studia trochę później, już z niejedną gąską się w życiu przywitali, już ich mniej lub bardziej potrącił pędzący rydwan czasu, czyli są w moim wieku, albo i kilkadziesiąt lat starsi. Osobiście uważam, że na takiej wiekowej różnorodności korzystają wszyscy, a ja najbardziej lubię obserwować, jak bardzo różnią się między sobą w podejściu do spraw najważniejszych, typu: ekonomia współczesnej gospodarki rynkowej, osobliwość metodologiczna etyki heteronomicznej, a także czy iść dziś wieczorem na trzy browary, czy jednak na trzynaście?

I tak na przykład dzisiaj: jeszcze chwila do zajęć, ja po raz kolejny dzwonię na policję, by zgłosić im przestępstwo z nienawiści jakim jest fakt, że na mojej uczelni domyślną przeglądarką na wszystkich komputerach jest Internet Explorer, moi studenci rozmawiają. Głównie mówią Ci starsi, koło 50-tki, i opowiadają, że o boże, trzeba zapłacić podatek za samochód, znowu czynsz podnieśli, dziecko jedynkę dostało, bo zapomniało wyhodować fasolę do szkoły, a w ogóle to strasznie są niewyspani, bo jak trzy tygodnie temu zadzwonili do urzędu skarbowego, tak już są drudzy w kolejce na infolinii. I oni tak rozmawiają, tak wymieniają się klęskami swojego dorosłego świata, a wśród nich siedzi ten jeden młodszy student, lat około 20, on strasznie jest zamyślony, patrzy w podłogę, patrzy, wreszcie głowę z podnosi z absolutnym niedowierzaniem, w szoku jest kompletnym nad tym, co właśnie mu się przytrafiło:

– O boże… – mówi nagle –

…włożyłem dziś dwa różne buty.

#Poniedziałek

7 komentarzy

 1. Mercedes Fortunata Magellan

  29 stycznia 2018 o 20:55

  ja dziś dobiegam 50 a jeszcze “wczoraj” tak jak ten 20 latek rozkosznie bywałam rozkojarzona 🙂 Piękny tekst – prowokuje uśmiech do siebie i do wspomnień 🙂

  Odpowiedz
 2. Aga D

  30 stycznia 2018 o 14:16

  https://piszmowilibedziefajnie.blogspot.co.uk/2015/04/jak-to-skarpetki-z-myszka-miki-wywolaly.html
  Przydlugawe jak wszystko pod tym adresem, ale ostatnia “Historyjka Moja” szalenie adekwatna. tak sie sklada, ze wiem iz autorka przeyzla ja w wieku mocno zblizonym do Janinowego 😉 Tak, ze tego, wiek nie wybiera hehe

  Odpowiedz
 3. 90ty.blog

  31 stycznia 2018 o 01:08

  Czyli za chęć zrobienia drugiego i następnych fakultetów trzeba płacić? Mądre rozwiązanie, kompromis pomiędzy płatnymi a bezpłatnymi studiami.

  Odpowiedz
 4. Z szafy od Żyrafy

  19 lutego 2018 o 23:20

  A się uśmiałam 🙂 uwielbiam tę młodzieńczą beztroskę 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *