Jedyny cytat motywacyjny, któremu wierzę

Myślę, że nigdy nie potrzebowaliśmy go tak bardzo, jak teraz. Hans Rosling, wspaniały biostatystyk i popularyzator nauki, zmarł trzy lata temu. Serce mi się rozkruszyło jak biszkopt na myśl o tym, że jego wiedza, rozsądek i umiejętność czytania epidemiologicznych statystyk jest tym, co w tej chwili byłoby bezcenne, pomogłoby nam zrozumieć, może mniej się bać.

Wierzę nauce, bo nauka tak, czasem się myli, ale wciąż myli się znacznie rzadziej niż ludzie. My sami zbyt często generujemy szum – czytałam o koronawirusie już niemal wszystko; nie od epidemiologów, lekarzy, specjalistów zdrowia publicznego, ale od Artura z Mokotowa, który poczuł się w obowiązku, by poinformować świat, że to dobrze, że tak wiele osób umiera, czas najwyższy, a powoływał się wtedy na programy przyrodnicze, tam przecież też wilki pożerają chore i słabe zwierzęta w lesie. (Nie zmyśliłam Artura ani jego postu, ale też nie linkuję, bo to nie są dyskusje, na które powinniśmy obecnie tracić energię i dobre emocje).

Wierzę też w rzetelne informacje, choć tych mamy wciąż niedostatek. Dlatego chciałam Wam powiedzieć o możliwości, która nie oszukuje, weryfikuje, selekcjonuje – newsleterze Outriders Brief. Działa to tak, że raz w tygodniu dostajemy na na skrzynkę podsumowanie tego, co ważnego wydarzyło się dookoła nas; w społeczeństwie, polityce, nauce – nie tylko o tym, co dominuje obecną narrację w mediach, ale też o wydarzeniach nieoczywistych, często pomijanych, o których również powinniśmy wiedzieć i o których pamiętać. I źródła, podają źródła, a to przecież jest tak ważne, zwłaszcza w dzisiejszym świecie i dzisiejszym internecie. Hans Rosling powiedział kiedyś, że to liczby i statystyki powinny zmieniać nasze myślenie, nie na odwrót. Że nasze przekonania, uprzedzenia, domysły nie mogą wpływać na rozumienie tego, co się dzieje, że w takim wypadku sami siebie wprowadzamy w błąd i generujemy lęk.

Zapiszcie się na ten newsletter, warto. To tylko jeden mail w tygodniu, a potrafi tak pięknie zmienić to, jak myślimy i to, o czym powinniśmy wiedzieć: http://bit.ly/OutridersBriefJB

(A ten cytat z grafiki to jedyny cytat motywacyjny, któremu wierzę. Bo faktycznie motywuje – do myślenia. A w trudniejszych czasach – do zalążków optymizmu, że i w tym momencie historii nauka sobie poradzi).

***