58 blizn [wywiad w Wysokich obcasach]

Trzy najczęstsze frazy wyszukiwane o mnie w google:
„Janina Bąk romans”
„Janina Bąk schudła”
„Janina Bąk na co jest chora”

I wiem, że to ostatnie dotyczy mojej utraty wagi, niemniej ja postanowiłam potraktować je trochę inaczej. To jest: tak, publicznie przyznać na co jestem chora. Choć będzie to coś, czego niewielu (nikt?) się nie spodziewa. Zapraszam Was do przeczytania wywiadu, w którym mówię o tym, jak żyje się z chorobą afektywną dwubiegunową, czyli chorobą psychiczną, której jedyną obietnicą jest to, że jest trwała, nieuleczalna i nigdy nie minie.

Wywiad przeczytacie tu:

Jeśli wolicie papier, to wywiad w wersji drukowanej znajdziecie też w sobotnich „Wysokich obcasach”, dodatku do „Gazety wyborczej”.

Mojej historii wysłuchała Anna Dziewit-Meller i bardzo jej za to dziękuję.

// sesja dla tygodnika Wysokie Obcasy. Fot. Mateusz Skwarczek/AG, make-up: Joanna Bielec

25 komentarzy

 1. Paweł Goldstein

  6 maja 2021 o 08:42

  Pani Janino,

  dziękuję za ten wywiad. Trudno napisać ponadto cokolwiek mądrego, więc się powstrzymam.

  Odpowiedz
  • Aneta Novitzka

   9 maja 2021 o 08:07

   Dziękuje za wywiad. Zrobił na mnie wielkie wrażenie. Myśle o tym cały czas. Wpadłam na bloga i prezentację demona. Trzymam kciuki za Panią, jest Pani wspaniała. I dziękuję, bardzo mi to pomogło. Od lat nie wyciszam
   Się i źle śpię…

   Odpowiedz
 2. Gosia S

  6 maja 2021 o 09:01

  Czytam od dawna bloga, nigdy nie komentowałam i nie udzielałam się w inny sposób, ale dzisiaj chcę tylko napisać, że jesteś wspaniała!

  Odpowiedz
 3. Kaja

  6 maja 2021 o 11:02

  Dziękuję Ci Janino, że zmienisz świat na lepsze, że masz odwagę mówić o tak osobistym doświadczeniu, jakim jest Twoja choroba. Jesteś wspaniałą i wyjątkową osobą. Takich ludzi nam trzeba w przestrzeni publicznej !

  Odpowiedz
 4. Agnieszka

  6 maja 2021 o 11:22

  Dziękuję bardzo za ten wywiad. Bardzo mi pomógł. Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz
 5. A.

  6 maja 2021 o 12:49

  Gratuluję odwagi, by mówić o chorobie. Naprawdę, jesteś dzielna. Trzymam kciuki za Twoje zdrowie i Twoich najbliższych (w tym oczywiście dwa kitku).
  Może i ja kiedyś będę odważnie mówiła o chorobie.

  Odpowiedz
  • AgaGaga

   9 maja 2021 o 12:47

   Wywiad przepiękny i mądry bardzo. A jak porusza, nawet takiego nosorożca gruboskórnego jak ja.

   Odpowiedz
 6. B.

  6 maja 2021 o 13:27

  Na co dzień robisz rzeczy ważne i potrzebne i nie chodzi tylko o zamiłowanie do statystyki i promowanie nauki.
  Ale wywiadem w WO zrobiłaś dobro dla wielu ludzi, którzy walczą każdego dnia.
  Brawo za odwagę, wrażliwość i konsekwencję.

  Odpowiedz
 7. mp

  6 maja 2021 o 14:07

  Ależ wielkiej odwagi trzeba, żeby tu i teraz mówić to, co Ty powiedziałaś. Dziękuję za Twój wkład w oswajanie tematu. Pozdrawiam serdecznie Ciebie i tak wspaniale wspierającego Cię Wojtka.

  Odpowiedz
 8. Klaudia Jaroszewska

  6 maja 2021 o 14:53

  Podziwiam cię za podzielenie się tą historią. Ale może to komuś pomoże, choćby jednej osobie!

  Odpowiedz
 9. Adelina

  6 maja 2021 o 18:51

  Janino, życzę Ci dużo zdrowia i dobrego samopoczucia!!! Trzymaj się!!!

  Odpowiedz
 10. Panpiernik

  6 maja 2021 o 20:24

  No dobra, fraza „Janina Bąk romans” wydawała mi się tak absurdalna, że kliknąłem. Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać. A jak ktoś też ma taką ochotę, to odradzam. Zgodnie z przewidywaniami- nic nie ma. A co do wywiadu- jak nie lubię tego…Almodovara, to cytat jest cudowny. Fajnie że mimo wszystko potrafisz powiedzieć o swoich uczuciach, i ma Cię kto wysłuchać.

  Odpowiedz
 11. Igor Wesołowski

  6 maja 2021 o 22:19

  Przyszedłem tu tylko Ci podziękować. Ja co prawda choruje od jakiegoś czasu na depresję, ale w wielu tych twierdzeniach odnajduje siebie.

  Odpowiedz
 12. kapelusznik68

  7 maja 2021 o 11:18

  Janino, piszę komentarz z innego punktu widzenia. Dzieli nas pokolenie, bo masz tyle lat że mogłabyś być moją córką. Tym bardziej trzymam kciuki za Ciebie i Twoich bliskich. Jako rodzic wiem jakie to trudne zmagać się z choroba dziecka i wiedzieć, jak trudno pomóc jeżeli w ogóle można. Pisałaś kilka razy o swoich bliskich bardzo ciepło, więc wierzę, że masz wsparcie w trudnych chwilach.

  Odpowiedz
 13. Justyna

  7 maja 2021 o 15:44

  Wykupiłam prenumeratę “WO” specjalnie po to, żeby przeczytać ten wywiad. I mogę teraz podzielić się dostępem do niego z pięcioma osobami, więc jeśli ktoś chce, to niech do mnie napisze: hadassa@vp.pl 🙂

  Odpowiedz
 14. Katarzyna

  7 maja 2021 o 18:52

  Dziękuję, Janino, za Twoje słowa! Jesteś kochaną, odważną i bardzo utalentowaną osobą 🙂 Chciałabym umieć głośno mówić o swojej chorobie i lekach. Ściskam Cię mocno!

  Odpowiedz
 15. Antoni Filipowicz

  8 maja 2021 o 08:56

  A ja niestety zamiast chwalić Panią za wywiad, proszę o informację jak mogę usunąć się z listy mailingowej. Przyszedłem tu kiedyś czytać o nauce, o śmiesznych historiach z życia wziętych, a nie walczyć o sprawy kobiet i osób chorych psychicznie. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Janina

   8 maja 2021 o 14:59

   Anulujesz tak jak każdą inną subskrypcję – na dole każdego maila z powiadomieniem masz zdanie “anuluj subskrypcję, by nie otrzymywać więcej maili od Janina Daily” i tam link.

   Odpowiedz
   • Agata

    8 maja 2021 o 19:34

    A ja bym prosila na odwrot, stanowczo za malo myslimy na codzien o chorych, planecie i uciskanych mniejszosciach, a Janina nam o tym przypomina. To czy ja moglabym dostawac te maile, ktorych ten pan sobie nie zyczy? Z serdecznymi pozdrowieniami dla statystyczek o wielkim sercu, Agata

    Odpowiedz
   • drwal78

    10 maja 2021 o 21:12

    Dziękuję za odpowiedź.
    Po namyśle postanowiłem jednak zostać. Nawet jeśli nie wszystko w blogu mi odpowiada i nie ze wszystkimi poglądami się zgadzam. Bo to by było ograniczające, zawsze się zgadzać, więc warto mieć blog który czasem kłuje.

    Odpowiedz
 16. Hanna

  8 maja 2021 o 16:14

  Boję się, jak moja córka sobie poradzi, kiedy mnie już nie będzie. Nie ma takiej bliskiej, wyrozumiałej i mądrej osoby koło siebie, jaką ty masz.

  Odpowiedz
 17. AgaGaga

  9 maja 2021 o 18:58

  Wywiad jest przepiękny o bardzo mądry. Okropnie mnie poruszył. A poza tym, spłycając skandaliczne, to Janina na pierwszej stronie Wyborczej!! To nie w kij dmuchał.

  Odpowiedz
 18. Jus

  13 maja 2021 o 01:36

  Jestem wdzięczna i podbudowana, że dzięki takim osobom jak Pani, choroby psychiczne są wreszcie destygmatyzowane.

  Odpowiedz
 19. Paula

  10 listopada 2021 o 01:54

  Janina, uratowałaś moje życie, dosłownie i w przenośni. Leczyłam się ponad trzy lata na depresję, przeczytałam Twój wywiad, stwierdziłam, że mówisz o
  mnie i… dobieram właśnie leki na stwierdzoną u mnie chorobę dwubiegunową. Jest niezbyt cudownie, ale widzę na Twoim przykładzie, że kiedyś może być lepiej. Dziękuję!!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *