Moje przemówienie w Senacie RP

Jestem niezwykle wdzięczna, że w pewnym momencie dostałam możliwość zarabiania na życie poprzez wystąpienia publiczne, a tym samym dostałam możliwość permanentnego uczenia się, szlifowania wszystkich umiejętności niezbędnych do przeprowadzania angażujących wykładów, rozwijania się w tym, jak mówić, by chciano mnie słuchać.Jestem wdzięczna, bo te umiejętności pozwoliły mi również mówić głośniej o tym, co jest dla mnie najważniejsze – nauce, równości, zdrowiu psychicznym; na scenach TEDx, na protestach społecznych, na marszach równości, a jutro również… w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej.

Podczas tej Komisji Senackiej ds. Promocji Zdrowia w każdym rozmiarze chciałabym wykorzystać dane mi 15 minut, by opowiedzieć o skomplikowanym związku pomiędzy chorobą otyłości a zaburzeniami lub chorobami psychicznymi, które to trudności mogą być zarówno przyczyną, jak i skutkiem nadmiernej masy ciała, i stanowią kolejny powodów, dla którego temat otyłości jest problemem, który wymaga naszej szczególnej uwagi.

A właściwie nie otyłość, chciałabym przeramować to myślenie – człowiek, człowiek chorujący na otyłość wymaga naszej szczególnej uwagi i wsparcia.

Zaczęło się od tego, że w 2002 roku natrafiłam na kanadyjskie badanie naukowe przeprowadzone wśród niemal 37000 osób, które wykazało, że osoby chorujące na ChAD mają o 19% wyższe prawdopodobieństwo zachorowania na otyłość niż zdrowa populacja. Osoby zmagające się z zaburzeniami depresyjnymi – o 15%. Nie zapominam również o związku odwrotnym; chciałabym przedstawić badania naukowe i statystyki, które wskazują na to, że równie ważne jak powikłania otyłości związane ze zdrowiem fizycznym, są powikłania zdrowia i dobrobytu psychicznego. Co w dużej mierze wynika z dyskryminacji, stygmatyzacji i przemocy różnego rodzaju, jakich doświadczają osoby o nadmiernej masie ciała.

O innych badaniach i dowodach naukowych na związek między chorobą otyłości a chorobami psychicznymi opowiem jutro o 12 (to jest – całe posiedzenie zaczyna się o 12 i będzie trwało do godziny 14, nie wiem, o której godzinie dokładnie będę mówić).

Posiedzenie będzie transmitowane on-line, zapraszam bardzo mocno do oglądania: https://www.senat.gov.pl/transmisje/

(To przemówienie w żaden sposób nie oznacza, że rozpoczynam karierę polityczną!)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *