Co za historia!

Wakacje to taki czas kiedy stado studentów na kampusie zostaje zastąpione stadem turystów, ale to nie ma większego znaczenia bo tacy turyści niewiele się od studentów różnią – też zadają mi pytania na które nie znam odpowiedzi i mają ogromne problemy z trafieniem do biblioteki*. Tyle dobrego, że takich turystów na kampusie trudno przegapić, bo wyglądają mniej więcej tak:

giphy (1)

Dziś na przykład w drodze do pracy napotkałam parę turystów, z czego pan turysta uporczywie obracał się wokół własnej osi, a wokół niego nerwowo biegała pani turystka z aparatem w ręku. Najpierw myślałam, że bawią się w układ słoneczny, potem zrozumiałam że się zgubili.

Okazało się, że owszem, zgubili się, zgubili się w przepastnej otchłani historii. No nie mogli lepiej trafić, ja o historii wiem wszystko: wiem, że była pierwsza wojna światowa, wiem że potem była druga wojna światowa i wiem też dużo o irlandzkiej niepodległości, którą to Irlandczycy odzyskali co prawda w 1921 roku, ale nie cieszyli się nią długo, bo tylko do 2004 roku, kiedy to Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o moją rolę przewodnika, to państwo turyści nie mieli dużych wymagań; Is it a historical building? Is it old? How old? – pytała mnie pani, jednocześnie robiąc panu zdjęcia na tle stołówki uniwersyteckiej wybudowanej w 2010 roku. No nie byli pocieszeni tą datą, no zupełnie nie, choć w ogóle niesłusznie – mogli iść sobie zrobić zdjęcie z tymi ziemniakami, co tam w tej stołówce podają, one pewnie byłyby satysfakcjonująco stare.

* Do biblioteki wszyscy turyści chcą trafiać, bo kiedyś kręcono tam ‘Gwiezdne wojny’. Teraz już co prawda nie ma tam Jedi, ale za to jest miły włoski ochroniarz, którego poziom gramatyki angielskiej jest bardzo zbliżony do tego, który prezentował mistrz Yoda

Jeden komentarz

  1. Grazyna Talebe

    14 czerwca 2016 o 19:47

    A ja mieszkalam w Tunezji niedaleko Matmaty, czyli tam gdzie krecili pierwsze Gwiezdne Wojny 😀 Dobrze, ze wyzebralam u Berbera wyjazd tam chociaz raz, bo trudno w ciagu 4 lat znalezc czas.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *