Znów oblaliśmy maturę z równości

Jeśli myśleliście, że źle nam poszło podczas konkursu Eurowizji, to dziś jest dzień w sam raz, by przypomnieć, że istnieje konkurs, w którym ostatnio po raz czwarty z rzędu okazaliśmy się najgorsi w europejskiej klasie. W najnowszym raporcie ILGA-Europe, który podsumowuje stan równouprawnienia w poszczególnych krajach, znów okazaliśmy się najsłabszym państwem w Unii Europejskiej, zdobywając brawurowe 15 punktów na 100. Czyli w gruncie rzeczy pozostaje nam się cieszyć, że nie ma matury z równości, bo nie bylibyśmy nawet blisko progu zdawalności.

W dzienniczku uwag możemy przeczytać: prawna niewidzialność związków, rodziców i rodzin jednopłciowych, legalność „terapii” konwersyjnych, konieczność procesu sądowego z własnymi rodzicami, by dokonać uzgodnienia płci, strefy wolne od LGBT i język nienawiści, który wmieszał się w publiczną narrację na tyle skutecznie, że (zbyt) wiele osób nie umie wydestylować, co jest prawdą, a co propagandą. Nie śmieję się z Blanki, życzyłam jej jak najlepiej, bo bez wględu na melodię, to wciąż ta dziewczyna była polska, nasza. W gruncie rzeczy o to w tym wszystkim chodzi – by życzyć wszystkim jak najlepiej, bez względu na to kim chcą być, jak żyć i kogo kochać. Bo są polscy, są nasi, wszystkim nam w żyłach płynie ta sama biało-czerwona krew i skwarki do pierogów (totalnie tak właśnie sobie wyobrażam anatomię człowieka-Polaka). I może jeszcze chodzi o coś jeszcze, o ten egzamin, który od kilku lat oblewamy, a do poprawki którego znów podejdziemy na jesień –

by z tym samym entuzjazmem głosować na prawa człowieka, co na najlepszą europejską piosenkę.

Tego nam wszystkim życzę z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. A wszystkim tęczowym kawałkom tego społecznego puzzla – i nie wierzę, że muszę to pisać w europejskim kraju, w roku 2023 – bardzo wiele siły.

***

Niedługo Pride Month, więc tradycyjnie już zapraszam Was 3 czerwca do Wrocławia na wspólne malowanie transparentów i udział w Marszu Równości. Co rok maszerujemy, by wywalczyć równość. Z marzeniem, że kiedyś będziemy maszerować na pamiątkę dnia, gdy nam się to udało. Chodźcie wspólnie celebrować miłość! Wydarzenie tu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *